Během diskuze byly představeny konkrétní projekty a formy podpory, které pomáhají české literatuře pronikat do zahraničí. Zmíněna byla například rezidence v Mikulově, literární soutěž Román pro Frankfurt, výzva Českoněmeckého fondu budoucnosti a další příležitosti nejen pro autorky a autory.
Akci zachytil Jan Tichý.






Na Světě knihy proběhlo také jarní setkání ENLIT, sdružení národních agentur a institucí podporujících překlad národních literatur. CzechLit je členem sdružení od roku 2019, prezidentem je Martin Krafl. Setkání se zúčastnili zástupci a zástupkyně z 15 evropských zemí.
Sdružení se zaměřuje na budování strategických partnerství a lobbying. V Praze se konala například jednání se zástupci programu Kreativní Evropa, s ředitelkou Lipského knižního veletrhu Astrid Böhmisch a se zástupci Evropské ceny za literaturu (EUPL). Činnost ENLIT byla představena také Glennu Micallefovi, evropskému komisaři pro mezigenerační spravedlnost, mládež, kulturu a sport.
Kromě profesních schůzek byl připraven také odborný program. Velký úspěch sklidila přednáška literárního teoretika Petra A. Bílka o současné české knižní produkci a jejích trendech.






Prezentace ENLIT v programu Českého literárního centra zaujala přes 40 lidí z odborné i širší veřejnosti. Síť se zároveň představila i na Central and East European Book Market (CEEBM), nové mezinárodní platformě pro odbornice a odborníky z knižního sektoru, zaměřené na střední a východní Evropu.
Za fotky děkujeme Jitce Hanušové z CEEBM.