Projekt letos v říjnu vstupuje do Roku české kultury, jehož cílem je představit českou kulturu prostřednictvím výstav, autorských čtení a účasti na literárních festivalech v německojazyčných zemích.
Mottem samotné prezentace bude „Česko – země na pobřeží“. Metafora je inspirovaná Shakespearovou Zimní pohádkou a symbolizuje otevřenost české kultury a její propojení se světovou literaturou.
Na podpoře autorů, nakladatelů, překladatelů a dalších profesionálů z knižního průmyslu se podílí i řada významných partnerů. Česko-německý fond budoucnosti se stal partnerem Roku české kultury a poskytne mimořádnou podporu v celkové výši 7 000 000 korun na společné přeshraniční projekty spojené s hostováním ve Frankfurtu nad Mohanem. Je určena na aktivity, které propagují českou literaturu a kulturu v Německu, na podporu německých překladů české literatury a podporu překladatelů jako multiplikátorů česko-německé literární výměny. Informace o výzvě „Cesta k nám“ najdete na webových stránkách ČNFB.
Také ministerstvo kultury ČR navýšilo v souvislosti s hostováním rozpočet na granty pro zahraniční překlady českých knih. Bližší informace k termínům a formě grantových žádostí jsou na webu ministerstva.
Představen byl také základ vizuální identity projektu Czechia 2026, kterou vytvořilo studio Bušek+Dienstbier a která bude oficiálně uvedena na Frankfurtském knižním veletrhu 2025.
Součástí příprav na hostování je i soutěž Román pro Frankfurt. Chce objevit a podpořit dosud nevydané české romány, které mohou být klíčovou součástí prezentace české literatury na jednom z nejvýznamnějších literárních veletrhů světa. Výzva je otevřena všem česky píšícím autorům a autorkám – od začínajících spisovatelů až po zkušené tvůrce.
Časovou osu projektu Czechia 2026 najdete na webu www.czechia2026.com.