Dramaturgická rada

Pro přípravu čestného hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026 jmenoval ministr kultury České republiky, Martin Baxa, v prosinci 2022 Dramaturgickou radu. Ta zahrnuje 22 odborníků a odbornic z oblastí knižního a literárního průmyslu, kulturních institucí, kulturního managementu a překladatelství.

prof. PhDr. Tomáš Kubíček, Ph.D.

Moravská zemská knihovna
Bohemista, literární historik, působil v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky, kde založil oddělení teorie prózy a tradici naratologického bádání, na Univerzitě Palackého v Olomouci vedl katedru bohemistiky. Od roku 2014 je ředitelem MZK. Pedagogicky působí na Univerzitě Karlově. Publikoval monografie věnované naratologii a české literatuře 20. století.

Ing. Martin Krafl

Moravská zemská knihovna / České literární centrum
Kulturní manažer v oblasti propagace kultury, zejména literatury, moderátor, novinář a tiskový mluvčí. V současnosti působí v MZK jako programový koordinátor prezentace České republiky na mezinárodních knižních veletrzích a vedoucí CzechLit.

PhDr. Petr Hnízdo

Ministerstvo kultury ČR
Ředitel odboru mezinárodních vztahů Ministerstva kultury ČR, působil jako ředitel kontaktní kanceláře města Vídeň v Praze, vedl zastoupení Středočeského kraje v Bruselu, působil mimo jiné jako ředitel zahraničního odboru Ministerstva dopravy České republiky a PR manažer na Německé škole v Praze.

Mgr. Eliška Boumová

Ministerstvo kultury ČR
Bohemistka. Působí v oddělení Literatury a knihoven Ministerstva kultury ČR. Dříve působila v Památníku národního písemnictví jako tajemnice soutěže Nejkrásnější české knihy roku a produkčně se podílela na dalších akcích pořádaných institucí. Spolupracuje s Filozofickou fakultou UK a zabývá se výukou češtiny jako cizího jazyka.

PhDr. Adriana Krásová

Česká centra
Působila několik let jako ředitelka Českého centra v Madridu, koordinátorka literárního projektu Noc literatury, specialistka Českých center pro oblast literatury, překladatelka. Podílela se na řadě mezinárodních kulturních projektů.

Mgr. František Reismüller, Ph.D.

CzechTourism
Ředitel agentury CzechTourism. V roce 2013 založil zahraniční zastoupení CzechTourism v Šanghaji v ČLR a čtyři roky působil jako jeho ředitel. Následně dva roky pracoval pro Evropskou komisi pro cestovní ruch (ETC) v Bruselu jako marketingový a projektový manažer a specialista na Čínu. Poté se vrátil do CzechTourism na pozici ředitele marketingu a zahraničních zastoupení a od listopadu 2023 byl jmenován generálním ředitelem.

Ing. Pavla Petrová, Ph.D.

Institut umění – Divadelní ústav
Kulturní manažerka s dlouholetou praxí v kulturních institucích a projektech. Od roku 2008 je ředitelkou IDU a generální ředitelkou největší světové výstavy scénografie Pražské Quadriennale. Působila a působí jako členka expertních orgánů, sítí a platforem v ČR i v zahraničí. Je autorkou národního profilu České republiky v Kompendiích kulturních politik a trendů v Evropě. Kromě působení na Katedře arts managementu Vysoké školy ekonomické v Praze přednáší i na Akademii múzických umění v Praze, především pak na DAMU a FAMU.

Mgr. Dana Blatná

literární agentka
Literární agentka, specializuje se na současnou českou beletrii. Úzce spolupracuje především s předním českým nakladatelstvím Host. Mezi zastupovanými jsou autoři bestsellerů i držitelé prestižních literárních cen.

prof. PhDr. Petr A. Bílek, CSc.

odborník zejména na prózu
Český literární teoretik a historik, vedoucí oddělení komparatistiky na Ústavu české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zabývá se interpretací textu, naratologií a metodologií literární a kulturní historie. Je autorem téměř padesáti studií, z nichž některé byly kromě češtiny a slovenštiny publikovány také v angličtině, francouzštině, němčině, italštině, maďarštině, chorvatštině a japonštině.

Mgr. Pavel Kořínek, Ph.D.

odborník zejména na komiks
Literární vědec, historik a teoretik komiksu, pracuje v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky. Spolu s Tomášem Prokůpkem, Martinem Foretem a Michalem Jarešem vydal Dějiny československého komiksu 20. století a příručku V panelech a bublinách. Kapitoly z teorie komiksu. Spolu s Lucií Kořínkovou připravil monografii a antologii Punťa. Zapomenutý hrdina českého komiksu 1934–1942.

PhDr. Jana Čeňková, Ph.D.

PhDr. Jana Čeňková, Ph.D.
Působí na katedře žurnalistiky Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Zabývá se historií, kritikou a editorstvím české literatury, je scenáristkou výstav knižní tvorby. Specializuje se také na historii a kritiku literatury a ilustrace pro děti a mládež. V posledních letech vydala kolektivní monografie Válečné dětství a mládí (1938–1945) v literatuře a publicistice a Jestlipak víte, kdo je lyrik. O poezii pro děti a mladé (čtenáře). Její studie jsou také publikovány v němčině a japonštině.

prof. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.

Památník národního písemnictví
Historik a slovakista. Ředitel Památníku národního písemnictví. V letech 2006–2014 byl děkanem Filozofické fakulty UK, poté působil do roku 2023 v Národním muzeu. V letech 2014–2015 byl předsedou Rady Českého rozhlasu. Věnuje se dějinám 20. století a historii ve veřejném prostoru.

Mgr. Martin Janeček

odborník zejména na non-fiction
Působí v Nakladatelství Karolinum v oddělení zahraniční agendy a jako zástupce ředitele. Dlouhodobě se věnuje žánru non-fiction, překladům české literatury a zahraniční bohemistice.

Dr. Christina Frankenberg

překladatelka, bohemistka
Bohemistka, překladatelka, zástupkyně ředitele Českého centra Berlín, odpovídá za kulturní program centra, především v oblasti literatury, filmu a bohemistiky. Překládá současnou prózu a texty z oboru literatura, literární věda, umění a historie.

Jean-Gaspard Páleníček

překladatel, kurátor
Česko-francouzský spisovatel, překladatel a kurátor. Vystudoval bohemistiku a literární vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a pařížské Sorbonně. Působil v Českém centru Paříž, mimo jiné jako kurátor či pořadatel výstav, je autorem několika klavírních skladeb. Do francouzštiny přeložil texty Miloše Doležala, Vladimíra Holana, Bohumila Hrabala, J. H. Krchovského, Jaroslava Seiferta, Richarda Weinera a dalších.

Radovan Auer

mezinárodní knižní veletrh Svět knihy Praha
Profesně se celoživotně věnuje kulturnímu managementu. Deset let působil v různých pozicích na filmovém festivalu v Karlových Varech, jako výkonný producent je podepsán pod filmem Samotáři, pracoval také jako marketingový ředitel projektu Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury. V současnosti je ředitelem Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Je členem Rady Českého literárního centra.

Mgr. Michal Zahálka

Obec překladatelů
Teatrolog, dramaturg a překladatel z angličtiny a francouzštiny. Pracuje jako knižní redaktor v Institutu umění – Divadelním ústavu, zároveň jako redaktor a překladatel spolupracuje externě s nakladatelstvím Argo. Je členem dramaturgické rady Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni a doktorandem Ústavu translatologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Mgr. Jan Němec

Asociace spisovatelů
Spisovatel a novinář. V letech 2014 až 2016 byl předsedou Asociace spisovatelů. Od roku 2022 je šéfredaktorem literárního měsíčníku Host. Mezi jeho nejznámější díla patří Dějiny světla, za něž v roce 2014 obdržel Cenu Evropské unie za literaturu, a autofikční Možnosti milostného románu.

Ing. Daniel Podhradský

Svaz českých knihkupců a nakladatelů
Nakladatel a majitel nakladatelství Dauphin. Redaktor, editor, knižní grafik a designér, nakladatel. Provozuje své nakladatelství od roku 1994, realizoval více jak 500 titulů vesměs náročné beletrie, filosofie, poezie. Zakladatel Nadačního fondu LitArt, profesního spolku Cech nakladatelů, spolku Družstevní práce, člen představenstva SČKN a předseda komisí pro malé nakladatele a krásnou literaturu. Zakladatel a hlavní organizátor knižních festivalů BookFest a jejich derivátů – Parukářka Book, Knižní slunovrat a jiných.

Mgr. Tomáš Karlík

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Působí na Ministerstvu průmyslu a obchodu jako vrchní ministerský rada v agendách podpory exportu. Dlouhodobě se věnuje podpoře českých firem na zahraničních trzích formou jejich účastí na zahraničních veletrzích a výstavách, nejrůznějších služeb pro podporu českého exportu, nebo v rovině strategické. Vystudoval práva, mezinárodní vztahy a Institut průmyslově-právní výchovy při ÚPV.

Ak. mal. Renáta Fučíková

ilustrátorka, designérka
Česká výtvarnice a ilustrátorka, vedoucí ateliéru Didaktické ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Věnuje se především tvorbě autorských knih o historii. Je nositelkou mnoha ocenění včetně několika Zlatých stuh, tří nominací na cenu Magnesia Litera, Grand Prix v Záhřebu 2018 nebo ceny na Bienále ilustrací v Teheránu z roku 1997. Českou republikou byla v letech 2011–2013 třikrát po sobě nominována na prestižní Astrid Lindgren Memorial Award.

Tomáš Jelínek, Ph.D.

Česko-německý fond budoucnosti
Ředitel Česko-německého fondu budoucnosti, po studiích area studies, dějin a politologie v Praze, Erlangenu a Düsseldorfu pracoval v kanceláři prezidenta Václava Havla, švýcarském rozhlase DRS a Kanceláři pro oběti nacismu v Praze. Působil či působí v neziskové organizaci Živá paměť, ve správní radě německé spolkové Nadace EVZ či v poradním výboru Nadace Topographie des Terrors v Berlíně.